Незвичайна магнітна буря вночі накрила Землю: чи буде північне сяйво в Україні

Автор: Марченко Любов

Магнітна буря, якої астрономи не могли передбачити заздалегідь, почалася сьогодні, 10 грудня, вночі, повідомляє Лабораторія рентгенівської астрономії Сонця. Джерелом цієї бурі, вперше за кілька років, став потужний сонячний спалах, і передбачити її було неможливо.

Незвичайна магнітна буря вночі накрила Землю: чи буде північне сяйво в Україні - today.ua

Нетипова буря

Джерелами тих магнітних бур, які зазвичай заздалегідь прогнозують вчені, є так звані корональні діри. Це - області Сонця, в яких знижена щільність плазми. Із цих дірок витікають потоки заряджених частинок, які направляються до Землі, провокуючи на нашій планеті геомагнітні збурення. Зазвичай корональні діри - доволі стійкі, довгоживучі, утворення. Тому можна передбачити, коли потік заряджених частинок, що витікає з них, досягне нашої планети.

Цього разу все було інакше: на Сонці стався потужний спалах. Цього, звичайно, астрономи ніяк не могли передбачити. Цей спалах був найпотужнішим за останні три роки. На щастя для нас, жителів Землі, він трапився на зворотному боці Сонця, а не тому, що розвернутий до нас. Якби це сталося на "нашому боці", наслідки такого вибуху для нашої планети могли бути дуже серйозними.

Незвичайна магнітна буря вночі накрила Землю: чи буде північне сяйво в Україні Сонячний спалах 29 листопада 2020 року

Популярні зараз

Зеленський пояснив, чому мобілізація стосуватиметься насамперед молодих чоловіків

В Україні очікуються звільнення та підвищення зарплат, — Нацбанк

Kia показала електричну версію кросовера Sportage із запасом ходу 720 км

У Німеччині заявили, що допомога США для України може виявитися останньою

Другий спалах, на щастя, виявився слабшим за перший

За кілька днів зона спалаху змістилася на видиму частину світила і до 7 грудня вона стала якраз навпроти нашої планети. Тоді ж, 7 грудня, відбувся і новий спалах. Знову ж таки, на щастя, він не був таким потужним, як той, що стався 29 листопада.

"Він відноситься до третього за силою класу С. До другого класу, що позначається буквою М, йому бракує приблизно 30% потужності. До вищого класу Х не вистачає множника близько 15", - йдеться в повідомленні Лабораторії.

Таким чином, той, перший, спалах на невидимій стороні Сонця був разів у 15 потужніше від того, що стався 7 грудня. Та все ж, і цей менш потужний спалах вивільнив величезну масу заряджених частинок, які рвонули до нашої планети.

Що відбувається з магнітосферою Землі

Перші частинки з цього потоку досягли нашої магнітосфери ще вчора, 9 грудня, вночі. Однак основний потік обрушився на Землю до початку нової доби 10 грудня. Відлуння цього геомагнітного шторму відчуватиметься ще майже тиждень. Замість звичної швидкості сонячного вітру в 400 км / сек буде спостерігатися швидкість в 600-800 км / сек.

Однак найпотужніші геомагнітні збурення спостерігалися сьогодні вночі і триватимуть удень, майже до вечора. Як максимально убезпечити себе від магнітної бурі, ми розповідали вже не раз.

Ще раніше, ніж люди, і можливо більш гостро, відчує на собі вплив цієї магнітної бурі техніка, особливо космічна. Є й позитивні наслідки у цього явища.

Незвичайна магнітна буря вночі накрила Землю: чи буде північне сяйво в Україні

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Можна відзначити і позитивні наслідки для мисливців за полярними сяйвами. Область сяйва (так званий авраоральний овал) може знизитися до широт 60-70 градусів, що дозволить спостерігати його на більш великих географічних просторах", - пишуть у повідомленні Лабораторії астрономії Сонця.

Таким чином, вже приблизно на широті Санкт-Петербурга це явище може спостерігатися. В Україні, звичайно, північного сяйва не буде видно: найпівнічніша точка нашої країни - село Грем'яч Чернігівської області, знаходиться на широті трохи більше за 52 градуси.