У понеділок, 21 грудня, у день зимового сонцестояння, в небі над Землею спалахне Віфлеємська зірка. Це астрономічне явище злиття двох планет отримало свою назву від біблійної легенди про народження немовляти Ісуса Христа.
Вчені припускають, що тоді, незадовго до народження Христа, волхви могли стати свідками саме такого астрономічного явища. Йдеться про "злиття" двох найбільших планет Сонячної системи - Юпітера і Сатурна.
Звичайно, насправді ніякого злиття немає і, на щастя, не передбачається. Якби це сталося, то це мало би катастрофічні наслідки для всієї нашої Сонячної системи. Адже Юпітер і Сатурн - дві найбільші планети з тих, які обертаються навколо нашого світила, і це була би катастрофа космічних масштабів. Однак навіть у точці максимального наближення відстань між цими гігантами становитиме близько 500 мільйонів миль.
Під злиттям астрономи мають на увазі їхнє розташування на одній лінії із Землею. Тобто, якщо дивитися з нашої планети, то вони сходяться в одній точці. Виходить візуально одна зірка із яскравим світінням. Юпітер і Сатурн почали своє зближення на земному небосхилі ще влітку цього року, і сьогодні вони, нарешті, зійдуться.
Британці зможуть спостерігати злиття сьогодні о 16:30 за Гринвічем (18:30 за Києвом). А ми, українці, отримаємо можливість побачити як спалахне Віфлеємська зірка о 20:37.
Востаннє таке астрономічне явище спостерігалося 800 років тому. І тоді люди могли його простежити лише неозброєним оком. Тепер же його можна буде розглянути в телескоп, хоча астрономи кажуть, що й неозброєним оком також.
При цьому Віфлеємська зірка буде знаходитись доволі низько над горизонтом. Тому тим, хто хоче її розглянути, радять зайняти позиції на узвишшях (можна на дахах будинків), аби ніщо не затуляло горизонт. Побачити зірку можна буде в південно-західній частині неба.
Астрономи радять не пропустити це явище, адже наступного разу щось подібне очікується тільки 15 березня 2080 року. На жаль, не всі з нині сущих зможуть до нього дожити.
Нагадаємо, 14 грудня відбулося останнє в цьому році повне сонячне затемнення. В Україні, на жаль, його спостерігати не могли, однак люди, які гостро реагують на космічну погоду, могли відчути різку зміну настрою.